İŞ ARAYAN KAYDI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

* İŞKUR’a internetten nasıl üye olabilirim?
 

Kurumumuzda daha önce iş arayan olarak kaydı olan yâda yeni kayıt olmak isteyen kişilerin öncelikle sistemimize www.iskur.gov.tr internet adresinin ilk sayfasının sol tarafında yer alan  “iş arayan” yazısının altında yer alan “üye ol”  linki yardımı ile üye olmaları gerekmektedir.
 

* Şifremi unuttum ne yapabilirim?
 

Sisteme girerken kullanmış olduğunuz ve kendinizin belirlediği şifreyi unutmanız halinde ya da onay kodu istemeniz halinde ekranın sağında yer alan “iş arayan girişi” bölümünde yer alan “şifremi unuttum” butonunu kullanmanız gerekmektedir.
Bu butonu kullandığınız zaman karşınıza gelecek olan ekranında yer alan T.C Kimlik numarası, adI, soyadI, baba adı, doğum tarihi ve yeni şifre alanını doldurup üstte yer alan “şifremi yenile” butonuna basarak sisteme girebilirsiniz.
 

* Sistemde yer alan açık işleri nasıl görebilirim?
 

Sistemimizde yer alan açık işleri ilk ekranda yer alan “Sistemde Yer alan Açık İş İlanlarını görmek için tıklayınız.” kısayolunu kullanarak, ya da ekranın sağında yer alan “Açık İş Durumu” butonu sayesinde karşınıza çıkacak olan ekranda yer alan arama kriterlerinden bazılarını örneğin; işyeri türü bölümünden kamu, özel ya da kişisel durum bölümünden normal, özürlü, eski hükümlü işaretleyerek “ara” butonuna basmanız halinde liste şeklinde sıralanmış olarak görebilirsiniz.

Arama kriterlerinden hiç birisini seçmediğiniz takdirde “ara” butonuna bastığınızda “Yaptığınız sorgulama 1000 kayıttan fazla sonuç içermektedir. Lütfen sorgu kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyiniz.” Uyarısı ekrana gelmektedir.
Sisteme üye almadan da açık işleri görebilirsiniz ancak, iş başvurusu yapmak için üye olmanız ve sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

 

* Kaydımı ya da özgeçmişimi nasıl oluşturabilirim?
 

Sisteme T.C. Kimlik numarası ve şifrenizle girdikten sonra gelen ekranda yer alan “özgeçmiş düzenleme” ekranı yâda ekranın üst kısmında bulunan “online işlemler/istihdam/Başvuru/Kayıt Düzenleme” ekranı sayesinde kaydınızı oluşturabilir ya da daha önce oluşturmuş olduğunuz kaydınızda  yer alan bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Sistemimize daha önce kayıt olmamış kişilerden kişisel durumu özürlü, eski hükümlü, terör mağduru ya da öncelik hakkına sahip olanların “Kişisel Durum ve Öncelik Bilgileri”  bölümünde yer alan bölümlerden birisini işaretlemeleri halinde bu durumlarını kanıtlayan belgelerle birlikte 15 gün içerisinde İl/Şube Müdürlüğümüze müracaat ederek durumlarını onaylatmaları gerekmektedir. Bu durumları onaylanmamış kişiler normal statüde işlem görmektedirler.

Not: Sistemde yer alan bilgilerden yanında (*) olan alanlar doldurulması zorunlu alanlardır. Ayrıca, sistemde bazı alanlara (meslek bilgisi, öğrenim bilgisi, ehliyet, iş tecrübesi, yabancı dil bilgisi, sınav bilgisi) birden fazla bilgi girişi yapılabildiği için bu alanlara bilgi girişi yapıldıkta sonra üstte yer alan “EKLE” butonu ile bilgilerin eklenmesi ve işlem sonunda kaydedilmesi gerekmektedir.
 

* Bana uygun işleri nasıl görebilirim ve bu işlere nasıl başvurabilirim?
 

Sisteme T.C. Kimlik numarası ve şifrenizle girdikten sonra gelen ekranda ya da ekranın sağında yer alan “Bana Uygun İşler” bölümünü kullanmanız gerekmektedir. Gelen ekranda size uygun işleri aramanız halinde listelenmiş olan taleplerin sol tarafında yer alan işgücü numarasını tıklamanız gerekmekte olup, gelen ekranın altında yer alan “başvur” butonunu tıklamanız halinde o talebe başvurunuz yapılmaktadır. İş başvurularınızın durumlarını ve sonuçlarını da “iş başvurularım” ya da “başvurularım” linkinden takip edebilirsiniz.
 

* Daha önceki iş başvurularımı ya da kamu kurumlarının nihai listelerini nereden görebilirim?
 

Kurumumuzca yayınlanan ve başvurmuş olduğunuz kamu kurum ve kuruluşlarının işgücü talepleri için talebin son başvuru tarihinden sonra Kurumumuzca oluşturulan nihai listelere, sisteme şifrenizle giriş yaptığınızda karşınıza gelen ekranın sağ tarafında yer alan “nihai listeler” linki aracılığı ile ulaşabilirsiniz. 
İş Başvurularım linki sayesinde de daha önceki başvurularınızın durumunu takip edebilirsiniz.
 

* Kaydımı nasıl işlemden kaldırabilirim ya da pasife alabilirim?
  Kaydınızla ilgili işlemleri  “iş Arama/Kayıt Durumu” sayfasını kullanarak yapabilirsiniz. Kurumumuzdaki kayıtların işlemde kalma süreleri 2 yıldır. 2 yıl içerisinde işlem görmeyen kayıtlar işlemden kaldırılmaktadır.
 
* Kullanıcı bilgilerimi nasıl güncelleyebilirim?
  Kurumumuza üyelik esnasında (kullanıcı bilgileri kısmında) doldurmuş olduğunuz bilgileri değiştirmek istemeniz halinde “Kullanıcı Bilgileri Güncelleme” ekranını kullanmanız gerekmektedir. Kullanıcı bilgileri ekranına sisteme girdiğiniz ilk ekrandan ya da online işlemler/kullanıcı işlemleri/kullanıcı hesabı işlemleri/kullanıcı bilgileri güncelleme ekranından ulaşabilirsiniz.
 
* Bana gelen mesajları nasıl okuyabilirim?
 

İŞKUR Uygulamaları, yapılan işlem ve işlemin durumu hakkında bilgi mesajları üreterek bu mesajları iletmektedir. Size özel olarak gelen mesajları Mesajlarım ekranından okuyabilirsiniz.
Mesaj Okunma Durumu sorgusunu kullanarak (Okundu / Okunmadı) Ara komutuna tıklayınız. Mesajlarınız listelenecektir. Listelenen mesajlar içerisinden görüntülemek istediğiniz mesajın üzerine tıklamanız gerekmektedir.
 

* İŞKUR kaydımın geçerlilik süresi nedir?
 

Kayıtların aktif olarak işlemde kalma süresi, son işlem tarihinden itibaren iki yıldır. Kayıtları işlemden kaldırılan iş arayanlar internet üzerinden Kurum portalına girerek iş arama durumu menüsünden kaydını aktif duruma getirebilirler veya Kurum İl/Şube Müdürlüğüne şahsen, telefon, faks, e-mail vb. iletişim araçlarıyla müracaat etmeleri halinde kayıtları yetkili Kurum personelince, sistemden müracaatçı adına işlem yapılarak müracaat tarihinden itibaren aktife alınır.
 

* İş başvurusunu internet üzerinden yapabilir miyim?
 

İş arayanlar, internet üzerinden (www.iskur.gov.tr) iş arayan olarak Kuruma (İŞKUR’a) başvurabilir, kendine uygun açık işleri sorgulayabilir, açık işlere başvuru yapabilir, başvurularını takip edebilirler.
 

* Kamu kurum ve kuruluşlarının daimi işçi kadrolarına işçi olarak nasıl girebilirim?
 

KPSS kapsamında olan sürekli (daimi) veya geçici normal işgücü taleplerine durumu talep şartlarına uyan ve geçerli KPSS sınavından en az 60 puan almış olanların müracaatları kabul edilecektir. KPSS kapsamında olan özürlü ve eski hükümlü taleplerinde ise durumları talep şartlarına uygun olmak kaydıyla o anda geçerli olan KPSS’ye girmiş olmaları yeterli olup müracaatların kabulünde puan barajı aranmadan başvuruları kabul edilecektir. KPSS lisans, önlisans ve ortaöğretim olmak üzere üç düzeyde yapıldığından KPSS kapsamında olan işgücü talepleri bu eğitim düzeylerinin sadece birisinden alınacak ve bu düzeyde bir eğitim kurumundan mezun olanların müracaatları kabul edilecektir. Adaylar, en son katıldıkları geçerli olan KPSS puanı ile müracaat edebilirler.
 

* Kamu kurum ve kuruluşlarının işçi taleplerini nereden takip edebilirim?
 

İşgücü taleplerini Kurumun internet adresinde (http://www.iskur.gov.tr) ve Kurumun ilan panolarında yayınlanmaktadır.
Ayrıca, 180 numaralı Türkiye İş Kurumu özel hizmet telefonu aranmak suretiyle de Kurumda bulunan kamu talepleri hakkında bilgi alınabilmektedir.
 

* KPSS sınav sonuçları ne kadar süre geçerlidir?
 

Kamu kurum ve kuruluşlarının işgücü taleplerinde 2010 yılında yapılmış olan KPSS  Sınav sonuçları geçerli olup bir  sonraki sınav sonuçları açıklanıncaya kadar  2010 KPSS sonuçlarının geçerliliği devam etmektedir.
 

* KPSS’den muaf tutulmayı gerektirecek öncelikli durumlar nelerdir?
 

A-Terörle mücadele sırasında malul sayılmayacak şekilde yaralananlar ile terörle mücadelede üstün başarılarından dolayı komutanlarınca takdire layık görülen yedek subay, erbaş ve erler.
B-Tabii afetlerden zarar gören afetzedeler.
C-3213 sayılı Maden Kanunu kapsamına giren madenlerin çıkartılması veya bunun için gerekli olan işletme ve arama faaliyetleri sebebiyle taşınmaz malları tamamen kamulaştırılanlar.
D-Kamu kurum ve kuruluşlarının sürekli işçi kadrolarında çalışırken, disiplin soruşturması veya 4857 sayılı İş Kanununun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (II) numaralı bendi gereğince hizmet akdinin feshi dışında bir neden ile iş akdi feshedilenler.
 

* İlköğretim ve altı düzeyde eğitime sahip olmaları nedeniyle KPSS’ye katılmayanların işe yerleştirme işlemleri nasıl yapılmaktadır?
 

İlköğretim (ilkokul-ortaokul) mezunu, okur-yazar ve okuryazar olmayanlar KPSS kapsamı dışında olup kuraya tabi olarak işe yerleştirilirler. İlköğretim ve altı düzeyinde bir eğitim gerektiren ve kuraya tabi olan işgücü taleplerine şartları uyan ve müracaatları kabul edilenlerin tamamı noter huzurunda kura çekimi için işverene gönderilir.
 

* Eski hükümlü ifadesinin kapsamı nedir ve eski hükümlülerin İŞKUR’a kaydı için istenen belgeler nelerdir?
 

Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına hüküm giyenler ile Devlet memuru olmaya engel bir suçtan hüküm giyenler, cezasını infaz kurumlarında tamamlayanlar, cezası ertelenenler ve koşullu salıverilenler ya da özel kanunlarda belirtilen şartlardan dolayı istihdam olanağı bulunmayanlar veya ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklı bulunanlar bu durumlarını Cumhuriyet Başsavcılığından alınan “Tahliye Edilen Hükümlüye Ait Durum Bildirim Formu” ile durumlarını belgelendirenler eski hükümlü sayılacak olup ilgili mevzuat hükümlerinden yararlanacaktır.
 

* Özelleştirme nedeniyle işten çıkarıldım. Kamu kuruluşunda tekrar çalışmak istiyorum, nereye başvurabilirim?
 

Kamu kurum ve kuruluşlarının sürekli (daimi) işçi kadrolarında çalışırken; Özelleştirme vb. nedeniyle işten çıkarılanlar “kamuda daimi işçi olarak çalışırken ayrılanlar” statüsünde öncelikli olarak işlem görürler. Bu kişilerin 4857 sayılı kanuna göre kamu kuruluşlarında belirsiz süreli (daimi) bir işe yerleşinceye kadar öncelik hakları devam etmektedir.
 

* Kamu kurum ve kuruluşlarına memur olarak işe yerleştirilme işlemleri nasıl yapılmaktadır?
 

Kamu kurumlarına memur statüsünde yapılan alımlar Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapıldığından bu konuda ayrıntılı bilgiyi Devlet Personel Başkanlığından edinebilirsiniz.
 

* Ülke genelinde kamu kurum ve kuruluşlarının işgücü taleplerine neden başvuramıyorum?
 

09.08.2009 tarih ve 27314 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve 01.09.2009 tarihi itibarıyla da yürürlüğe giren,   Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik gereği,  Kamu kurum ve kuruluşları sürekli işçi taleplerini il düzeyinde, geçici işçi taleplerini ise il veya ilçe düzeyinde verirler. Talebin ilanından itibaren, adaylara en az on günlük başvuru süresi tanınır. Kamu kurum ve kuruluşlarının işgücü taleplerine yapılan başvurularda kişilerin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı olan adresleri dikkate alınır.
 

* Askerlik süresi uzatılanlara ilişkin yapılan işlemler nelerdir?
 

29.01.1999 tarihli ve 99/12354 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan, Terörle Mücadele Sırasında Malul Sayılmayacak Şekilde Yaralananlar ile Üstün Başarılı Olanların ve Bakanlar ve Bakanlar Kurulu Kararı ile Yükümlülük Süreleri Uzatılan Yedek Subay, Erbaş ve Erlerin İşe Alınmalarında Öncelik Tanınması Hakkında Karar, 09.08.2009 tarih ve 27314 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve 01.09.2009 tarihi itibarıyla da yürürlüğe giren,   Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin, “Yürürlükten Kaldırılan Mevzuat” başlıklı 24 üncü maddesi 1 inci fıkrası (ç) bendi gereği yürürlükten kaldırıldığından askerlik süresi 4 ay uzatılan öncelikli olarak kayıtlı olanların kayıtları Kurumumuz sistemi tarafından otomatik olarak normal kayıt'a dönüştürülmüştür.